МЕНЮ

Позбавлення батьківських прав


Позбавлення батьківських прав є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківські обов’язки. Це питання може бути вирішено виключно в судовому порядку після повного, всебічного, об’єктивного з’ясування обставин справи. Найголовнішим предметом дослідження у цих відносинах є саме ставлення батьків до дітей.

Підстави позбавлення батьківських прав

Відповідно до пункту 16 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» від 30 березня 2007 року №3, особи можуть бути позбавлені батьківських прав лише щодо дитини, яка не досягла вісімнадцяти років, і тільки з підстав, передбачених статтею 164 Сімейного кодексу.

Ухилення батьків від виконання своїх обов’язків полягає у відсутності піклування про фізичний та духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя. Ухиленням вважається відсутністю спілкування с дитиною, необхідного для її нормального розвитку, байдужість до внутрішнього світу дитини, а також невиконання обов’язків щодо:

  • забезпечення харчуванням, медичним доглядом, лікуванням;
  • надання доступу до культурних та інших духовних цінностей;
  • сприяння засвоєння загальновизнаних норм моралі;
  • створення умов для отримання освіти.

Жорстоке поводження полягає у фізичному або психічному насильстві над дитиною, використанні у вихованні недопустимих методів, які принижують її гідність.

Хронічний алкоголізм батьків і захворювання їх на наркоманію, як підстава для позбавлення батьківських прав, мають бути підтверджені відповідними медичними висновками.

Під експлуатацією дітей розуміється примушування їх до тяжкої, непосильної праці, жебракування, проституції, злочинної діяльності.

Відповідно до статті 165 Сімейного кодексу, лише обмежене коло осіб може звернутися з позовом про позбавлення батьківських прав, а саме: один з батьків, опікун, піклувальник, особа, в сім’ї якої проживає дитина, заклад охорони здоров’я, навчальний або інший дитячий заклад, в якому вона перебуває, орган опіки та піклування, прокурор, а також сама дитина, яка досягла чотирнадцяти років.

Алгоритм позбавлення батьківських прав

Процедуру позбавлення батьківських прав можна умовно поділити на чотири етапи.

Перший етап – це підготовка доказової бази, яка полягає у зібранні документів. Кожна конкретна ситуація є індивідуальною, тому докази будуть різними. Доказами у справах про позбавлення батьківських прав можуть бути:

  1. Довідки з медичних, навчальних, виховних закладів про стан здоров’я дитини, а також про надання інформації про те, хто саме з батьків здійснює піклування та догляд;
  2. Інформація з державної виконавчої служби щодо заборгованості по сплаті аліментів;
  3. Характеристика на особу від дільничного інспектора поліції (за наявності приводів до правоохоронних органів);
  4. Характеристика з місця роботи або місця проживання, реєстрації тощо;
  5. Характеристика дитини з навчального/виховного/спортивного закладу;
  6. Медичні висновки про хронічний алкоголізм/захворювання на наркоманію тощо.

Другий етап – це отримання висновку від органу опіки та піклування про доцільність позбавлення батьківських прав конкретної особи/осіб а також обстеження умов проживання дитини, інших осіб, які бажають проживати з дитиною, піклуватися та виховувати її. Процедуру отримання висновку визначено «Порядком провадження органами опіки та піклування діяльності, пов’язаної із захистом прав дитини», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24 вересня 2008 року №866.

Третій етап – це подання позовної заяви за, зареєстрованим у встановленому законом порядку, місцем проживання відповідача та судовий розгляд справи.

Слід звернути увагу, якщо позов про позбавлення батьківських прав заявлений із декількох підстав, суд зобов’язаний перевірити та обґрунтувати кожну з них в своєму рішенні.

Важливо знати, що для доведення факту ухилення батьків від виконання своїх обов’язків необхідно довести винну поведінку батьків, тобто свідоме нехтування ними своїх обов’язків. Проте, оскільки позбавлення батьківських прав є крайньою мірою впливу, у виняткових випадках, навіть при доведеності винної поведінки, суд може відмовити в задоволенні позову, попередивши відповідача про необхідність змінити ставлення до виховання дитини і поклавши на орган опіки та піклування контроль за виконанням відповідачем батьківських обов’язків.

Четвертий етап – це виконання судового рішення про позбавлення батьківських прав. Звичайно ситуації можуть бути різними. В одних випадках достатньо внести зміни у свідоцтво про народження дитини органом реєстрації актів цивільного стану. В інших – вирішувати питання про відібрання дитини. У таких випадках, виконання судового рішення як у примусовому, так і у добровільному порядку провадиться державним виконавцем на підставі Закону України « Про виконавче провадження» за обов’язково участю органу опіки та піклування.

Звертайтесь до юридичної компанії «Вікторем», якщо необхідно вирішити питання про позбавлення батьківських прав чи захистити свої права та права дитини під час необґрунтованої вимоги про позбавлення батьківських прав.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

+38(067)3187786 +38(066)4521191

  

Консультация юриста

© 2019 Юридична компанія «Вікторем» · Копіювання матеріалів сайту без дозволу заборонено
Разработка сайта: ☎ +38(096)434-20-13

Пропонуємо отримати письмову консультацію юриста протягом доби. В залежності від бажаного обсягу відповіді, оберіть вид консультації: запитання-відповідь (загальна консультація-роз’яснення) або алгоритм (покрокова інструкція щодо дій, запропонованих для вирішення проблеми).вид консультації:
питання відповідьалгоритм

Щоб успішно відправити файли, будь ласка перейменуйте їх в латиниці або поставте просто нумерацію 1,2,3 ... загальний розмір файлів не повинен перевищувати 25 МБ!