МЕНЮ

Припинення Поруки


Договір поруки є одним із видів забезпечення виконання зобов’язання, який досить широко використовується в банківській сфері.

Дуже типовою є ситуація, коли договір кредиту оформлюється на одного з подружжя, а договір поруки на другого.

Слід звернути увагу на те, що договір кредиту одним із подружжя має укладатися за письмовою згодою другого з подружжя. Відсутність письмової згоди є підставою для визнання договору кредиту не дійсним.

Поручитель, хоча й перебуває у шлюбі з позичальником, є самостійним суб’єктом відносин із кредитором.

Позивач звернулась до суду з позовом про визнання договору поруки припиненим на підставі того, що між кредитором та позичальником укладено додаткову угоду, якою змінено процентну ставку без письмової згоди поручителя.

Оскільки однією з підстав припинення поруки передбачених частиною 1 статті 559 Цивільного кодексу України є зміна зобов’язання без згоди поручителя, внаслідок чого збільшується обсяг його відповідальності, позов задоволено.

Кредитор, не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, обґрунтував апеляційну скаргу тим, що на момент укладення додаткової угоди поручитель перебувала у шлюбі з позичальником, а тому суд мав застосувати до спірних правовідносин статтю 65 Сімейного кодексу, яка передбачає, що при укладенні договорів одним з подружжя вважається, що він діє за згодою другого подружжя.

Дійсно, може виникнути сумнів в даній ситуації, адже під час підписання додаткової угоди до кредитного договору одним із подружжя, обов’язковою є письмова згода другого з подружжя. Чи буде ця письмова згода – письмовою згодою поручителя?

Відповідь на це запитання висловив у своєму рішенні Апеляційний суд Житомирської області, в якому зазначив, що за змістом статей 553-555 Цивільного кодексу України поручитель, хоча й пов’язаний із боржником певними зобов’язальними відносинами, проте є самостійним суб’єктом у відносинах із кредитором. Саме тому, доводи апеляційної скарги про згоду поручителя на зміну умов забезпеченого договору, внаслідок перебування боржника та поручителя в шлюбі, є помилковим та не мають правового значення для вирішення справи.

Дану позицію підтримала колегія суддів Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ у справі 279/13181/14-ц.

В даному випадку, оскільки письмова згода поручителя не оформлена належним чином (відсутнє письмове повідомлення від кредитора поручителю про наміри укласти додаткову угоду щодо збільшення процентної ставки, а також відсутня письмова згода поручителя на укладення вищезазначеної угоди), поруку припинено.

До речі, пам’ятайте, договір поруки має строковий характер. Поручителя слід вважати зобов’язаним виконати договір поруки виключно в межах строків, установлених у частині четвертій статті 559 Цивільного кодексу України.

Визначити підстави припинення поруки у Вашій конкретній ситуації допоможуть фахівці юридичної компанії «Вікторем».

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

+38(067)3187786 +38(066)4521191

  

Консультация юриста

© 2019 Юридична компанія «Вікторем» · Копіювання матеріалів сайту без дозволу заборонено
Разработка сайта: ☎ +38(096)434-20-13

Пропонуємо отримати письмову консультацію юриста протягом доби. В залежності від бажаного обсягу відповіді, оберіть вид консультації: запитання-відповідь (загальна консультація-роз’яснення) або алгоритм (покрокова інструкція щодо дій, запропонованих для вирішення проблеми).вид консультації:
питання відповідьалгоритм

Щоб успішно відправити файли, будь ласка перейменуйте їх в латиниці або поставте просто нумерацію 1,2,3 ... загальний розмір файлів не повинен перевищувати 25 МБ!