МЕНЮ

Суперечки з податковими органами


Відповідно до статей 215 і 216 Цивільного кодексу України вимога про визнання оспорюваного правочину недійсним і про застосування наслідків його недійсності, а також вимога про застосування наслідків недійсності нікчемного правочину можуть бути заявлені як однією із сторін правочину, так і іншою зацікавленою особою, права і законні інтереси якої порушені здійсненням правочину. Згідно із статтею 204 Цивільного кодексу України правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним.

Визнання договору нікчемним


Не дивлячись на наявність нормативно-правової бази та судової практики, в судах розглядаються численні справи щодо визнання правочину недійсним або нікчемним. Протягом розгляду таких судових справ сторони і судді стикаються з проблемою нерозуміння підстав та наслідків недійсності та нікчемності правочинів.

Неодноразово в судах розглядалися справи, в яких юридичні особи намагалися оскаржувати дії податкових органів, коли фіскальна служба (далі – «ДФС») визнавала договори юридичної особи з контрагентами нікчемними і нараховувала податкові зобов’язання за деякими податками і штрафні санкції.

В деяких випадках, суди першої і апеляційної інстанцій визнавали аргументи податківців достатньо обґрунтованими. Але Верховний суд, рішенням у справі № 2а-14508/11/2670 від 13.03.2018 року, задовольнив скаргу юридичної особи, а рішення судів нижчих інстанцій скасував і направив справу на перегляд. Суд встановив, що первинні документи, надані юридичною особою, судами не оцінювалися, а позиція ДФС прийнята як цілком наочна. Таким чином, рішення були не законними і не обґрунтованими. Більше того, чинним законодавством не передбачено право ДФС в позасудовому порядку, визнавати договори нікчемними. За наявності ознак нікчемності правочину, податкові органи мають право звертатися до суду із позовом про стягнення в доход держави коштів, отриманих по правочинах, здійснених з метою, що свідомо суперечить інтересам держави і суспільства, посилаючись на їх нікчемність.

Визнання правочину недійсним

Відповідна позиція була висловлена Пленумом Верховного Суду України у своїй постанові N 9 «Про судову практику розгляду цивільних справ про визнання правочинів недійсними» ще у 2009 році. А в постанові від 14.11.2012 року в справі № К/9991/50772/12 Вищий адміністративний суд України не тільки визнав неправильність і неправомірність висновків податкової про недійсність угод у зв’язку з їх фіктивністю, а й визнав, що актами податкової перевірки недійсність угод встановлюватися не може.

І, все ж таки, переважна більшість рішень судів першої інстанції приймала позицію фіскальної служби і відмовляла у позовах юридичним особам. Сподіваємось, що позиція Верховного суду з даного приводу, висловлена у 2018 році, остаточно поставить крапку у цьому багаторічному спорі з ДФС.

Спеціалісти юридичної компанії «Вікторем» допоможуть Вам скласти позовну заяву та захистити права та інтереси в суді.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

+38(067)3187786 +38(066)4521191

  

Консультация юриста

© 2019 Юридична компанія «Вікторем» · Копіювання матеріалів сайту без дозволу заборонено
Разработка сайта: ☎ +38(096)434-20-13

Пропонуємо отримати письмову консультацію юриста протягом доби. В залежності від бажаного обсягу відповіді, оберіть вид консультації: запитання-відповідь (загальна консультація-роз’яснення) або алгоритм (покрокова інструкція щодо дій, запропонованих для вирішення проблеми).вид консультації:
питання відповідьалгоритм

Щоб успішно відправити файли, будь ласка перейменуйте їх в латиниці або поставте просто нумерацію 1,2,3 ... загальний розмір файлів не повинен перевищувати 25 МБ!