МЕНЮ

Оренда державного майна


Як взяти в оренду державне майно

Мабуть не знайдеться міста в Україні, де б ми не помічали напівзруйновані приміщення та занедбані території навколо них. На перший погляд вони нікому не потрібні, але це тільки так здається. Більшість з цих приміщень – об’єкти державної власності. А процедура передачі в оренду цих об’єктів досить тривала та містить певне «підводне каміння», про яке потрібно знати. Принаймні враховувати до того, як зробити крок на зустріч співпраці з державою.

Алгоритм передачі в оренду нерухомого майна державної форми власності

Процес передачі в оренду нерухомого майна регулюється Законом України «Про оренду державного та комунального майна», Постановою КМУ № 786 від 04.10.1995 «Про Методику розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу», Постановою КМУ № 906 від 31.08.2012 «Про затвердження Порядку проведення конкурсу на право оренди державного майна»; Наказом Фонду державного майна України від 31.12.2015 № 2075 «Про затвердження Положення про конкурсний відбір суб’єктів оціночної діяльності» тощо.

Шукаємо хазяїна майна

Якщо Вам «сподобалось» приміщення спочатку потрібно встановити, в якій установі воно перебуває на балансі. Це можна дізнатися, якщо зробити запит до регіонального відділення Фонду державного майна України (далі – «фонд») або до органів місцевого самоврядування. Саме балансоутримувач дає згоду на оренду та володіє всіма необхідними документами на приміщення. Доцільним буде визначити наміри балансоутримувача. Чи не планує він передати приміщення на приватизацію або використовувати його задля власних потреб. Якщо цього не встановити, можна марно витратити час, оскільки без згоди органу управління, процедура передачі в оренду державного майна буде зупиненою.

Також, слід врахувати, що деякі об’єкти представляють собою пам’ятки архітектури, тому передача таких приміщень в оренду погоджується з органом охорони культурної спадщини.

Етапи процедури передачі майна в оренду

Процедура передачі в оренду нерухомого майна державної форми власності складається з наступних етапів:

Перший – подання заяви до фонду. Заява подається в довільній формі, при цьому в ній обов’язково зазначається наступна інформація щодо майна:

  • повне найменування;
  • адреса розташування, площа, яку заявник має намір взяти в орендне користування, узгоджена з відповідним балансоутримувачем;
  • найменування балансоутримувача, мета використання та термін, на який заявник має намір взяти в орендне користування відповідне державне майно;
  • ідентифікаційний код за Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України для юридичних осіб або реєстраційний номер облікової картки платника податків для фізичних осіб.

Другий – погодження. На цьому етапі фонд, не пізніше 5 днів з моменту реєстрації заяви, надсилає матеріал на розгляд до органу управління державним майном, який зобов’язаний протягом 15 днів надати свої висновки щодо умов оренди чи відмову в укладенні договору оренди.

Третій – конкурс з відбору суб’єкту оціночної діяльності. Це відбувається шляхом подання фондом оголошення в газеті «Відомості приватизації» та проведенням конкурсу між суб’єктами оціночної діяльності. В середньому цей етап триває близько 45 днів.

Четвертий – укладення договору з суб’єктом оціночної діяльності, оцінка приміщення, рецензування результатів оцінки. Договір укладається між заявником та суб’єктом оціночної діяльності. Оцінка приміщення проводиться після повної оплати заявником послуг оцінки. Звіт про оцінку суб’єктом оціночної діяльності передається на рецензування до фонду. Саме від оціночної вартості буде залежати розмір орендної плати. Цей етап займає близько 15 днів.

П’ятий – вивчення попиту. На цьому етапі фонд вивчає попит на вже оцінений об’єкт. Це відбувається шляхом подання оголошення про проведення конкурсу на право оренди майна в газеті «Відомості приватизації».

Заяви про оренду зазначеного об’єкта приймаються протягом десяти робочих днів після опублікування оголошення.

Увага! Заявник, який першим виявив намір взяти в оренду об’єкт і вже сплатив послуги оцінки, подає заяву на загальних підставах. Якщо подано дві і більше заяв проводиться конкурс, відповідно до вимог чинного законодавства. Зрозуміло, що тривалість цього етапу буде залежати від кількості заявників. В середньому – від 15 до 60 днів.

Шостий – укладення договору оренди. Якщо заявник залишається один або визначено переможця конкурсу, укладається договір оренди між фондом та заявником. Договір оренди погоджується з балансоутримувачем. Нарешті, об’єкт оренди передається орендатору за актом приймання-передачі.

Якщо бажання взяти в оренду державне майно ще не зникло, зважте майбутні ризики та зверніть увагу на наступні фактори:

  • процедура триває від 3 до 8 місяців;
  • оцінка майна відбувається за рахунок заявника;
  • вартість оренди залежить від вартості майна відповідно до орендних ставок;
  • висока ймовірність появи конкурентів на етапі вивчення попиту;
  • обов’язковість внесення завдатку не меншому, ніж потрійна орендна плата;
  • обов’язковість страхування орендованого майна на повну вартість.

А наша компанія «Вікторем» завжди допоможе врахувати всі переваги та запобігти можливим негативним наслідкам у випадку недотримання процедури передачі в оренду нерухомого майна державної власності.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

+38(067)3187786 +38(066)4521191

  

Консультация юриста

© 2019 Юридична компанія «Вікторем» · Копіювання матеріалів сайту без дозволу заборонено
Разработка сайта: ☎ +38(096)434-20-13

Пропонуємо отримати письмову консультацію юриста протягом доби. В залежності від бажаного обсягу відповіді, оберіть вид консультації: запитання-відповідь (загальна консультація-роз’яснення) або алгоритм (покрокова інструкція щодо дій, запропонованих для вирішення проблеми).вид консультації:
питання відповідьалгоритм

Щоб успішно відправити файли, будь ласка перейменуйте їх в латиниці або поставте просто нумерацію 1,2,3 ... загальний розмір файлів не повинен перевищувати 25 МБ!