Права авіапасажирів
Які права мають пасажири літаків
Розділ XVI Правил повітряних перевезень пасажирів та багажу, затверджених наказом Міністерства Інфраструктури України від 30.11.2012 року № 735 передбачає наступні права пасажирів у разі відмови в перевезенні, скасуванні або затримки рейсів.
Затримка рейсу
Авіакомпанія повинна надати пасажирам за встановленими нормами харчування та прохолодні напої і можливість здійснити два безкоштовних дзвінки або відправити телекс-, факс-повідомлення чи повідомлення електронною поштою, якщо для цього є технічні умови, у випадку затримки рейсу на строк:
- дві години або більше від запланованого часу відправлення рейсу дальністю до 1500 кілометрів;
- три години або більше від запланованого часу відправлення рейсу дальністю від 1500 до 3500 кілометрів;
- чотири години або більше від запланованого часу відправлення рейсу для всіх інших рейсів.
Якщо виконання затриманого рейсу відкладається на наступний день за днем його виконання, передбаченим розкладом і зазначеним у квитку, пасажири мають право на номери у готелі, харчування та забезпечення трансфером за маршрутом аеропорт – готель – аеропорт.
Скасування рейсу
У разі скасування рейсу пасажир має право на компенсацію, якщо його не поінформовано про скасування рейсу:
- за два тижні до запланованого часу відправлення;
- або у період не більше ніж за два тижні і не менше ніж за сім днів до запланованого часу відправлення і запропоновано зміну маршруту, що дасть змогу вирушити з пункту відправлення не пізніше ніж за дві години до запланованого часу відправлення та прибути у кінцевий пункт призначення не пізніше ніж через чотири години після запланованого часу прибуття;
- або менше ніж за сім днів до запланованого часу відправлення і запропоновано зміну маршруту, що дасть змогу вирушити з пункту відправлення не пізніше ніж за годину до запланованого часу відправлення та прибути у кінцевий пункт призначення не пізніше ніж через дві години після запланованого часу прибуття.
Авіакомпанія повинна надавати пасажирам на їх запит пояснення щодо підстав скасування чи затримки рейсу. А у разі необхідності забезпечення своєчасної пересадки трансферних пасажирів на стикувальні рейси, за першої можливості – запропонувати альтернативні маршрути перевезення.
У разі продовження пасажиром подорожі іншим рейсом або за іншим маршрутом пасажирам має бути безкоштовно запропоновано та забезпечено:
- харчування та прохолодні напої відповідно до часу очікування нового рейсу;
- місця в готелі у випадках, якщо пасажири змушені чекати на відправлення впродовж однієї або більше ночей чи якщо час додаткового очікування пасажирами відправлення більший, ніж передбачалося;
- наземний трансфер за маршрутом аеропорт – готель – аеропорт;
- два телефонні дзвінки, або телекс-, факс-повідомлення, або повідомлення електронною поштою, якщо для цього є технічні умови аеропорту.
Потребам пасажирів з обмеженими фізичними можливостями (інвалідів) та осіб, які їх супроводжують, а також потребам дітей без супроводу дорослих приділяється особлива увага.
Відмова у перевезенні
Якщо пасажирам відмовлено у перевезенні проти їхньої волі, авіакомпанія має виплатити їм компенсацію у таких розмірах:
- 250 євро – для рейсів дальністю до 1500 кілометрів;
- 400 євро – для рейсів дальністю від 1500 до 3500 кілометрів;
- 600 євро – для рейсів дальністю понад 3500 кілометрів.
Під час визначення відстані за основу береться останній пункт, у якому відмова від перевезення або невиконання рейсу, який було раніше заплановано та на який заброньовано принаймні одне місце, створить затримку прибуття пасажирів у запланований час.
Юридична компанія «Вікторем» надає консультації щодо прав пасажирів та захищає їх в суді, державних органах та у суперечках з фізичними особами та юридичними особами.