МЕНЮ

Право співвласників на спільне майно


Чи можно продати підвал?

Досить непоодинокими є ситуації, коли співвласники багатоквартирного будинку стикаються із незаконним відчуженням приміщень, що перебувають у спільній сумісній власності.

Зазвичай це відбувається у зв’язку з ототожненням понять «допоміжні приміщення» та «нежитлові приміщення». Начебто і перше і друге не є житловим фондом, проте, перше – може відчужуватись, друге – ні.

Визначення цих категорій надається в Законі України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку».

Право співвласників багатоквартирного будинку на спільне майно

Нежитлові чи допоміжні?

Нежитлове приміщення – це ізольоване приміщення в багатоквартирному будинку, що не належить до житлового фонду і є самостійним об’єктом нерухомого майна.

Статус нежитлового приміщення має бути визначеним у технічній документації та зареєстрований в БТІ. Право власності на нежитлове приміщення набувається на загальних підставах, встановлених законом.

Допоміжні приміщення, призначені для забезпечення експлуатації будинку та побутового обслуговування його мешканців, є неподільними і не можуть бути виділеними в натурі.

Позиція Конституційного суду

Допоміжні приміщення (підвали, сараї, кладові, горища, колясочні і т. ін.), відповідно до рішення Конституційного Суду України від 02.03.2004 № 4-рп/2004, передаються безоплатно у спільну власність громадян одночасно з приватизацією ними квартир (кімнат у квартирах) багатоквартирних будинків. Підтвердження права власності на допоміжні приміщення не потребує здійснення додаткових дій, зокрема створення об’єднання співвласників багатоквартирного будинку, вступу до нього. Власник (власники) неприватизованих квартир багатоквартирного будинку є співвласником (співвласниками) допоміжних приміщень нарівні з власниками приватизованих квартир.

Власники квартир та нежитлових приміщень повинні знати, що у разі відчуження квартири чи нежитлового приміщення новий власник набуває усіх прав попереднього власника як співвласника.

Отже, власники приватизованих, неприватизованих квартир та нежитлових приміщень втрачають право спільної сумісної власності на допоміжні приміщення після відчуження квартири чи нежитлового приміщення.

Механізм відсутній – будьте обережні

Здається все зрозуміло, але у зв’язку з відсутністю чіткого механізму встановлення статусу приміщень є значні складнощі у розмежуванні понять «нежитлові» та «допоміжні» приміщення. Нажаль, цим користуються органи місцевого самоврядування, управителі будинків, замовники будівництва, забудовники, яеі здійснюють продаж «нежитлових» приміщень, що фактично є «допоміжними» і перебувають у спільній сумісній власності.

Як повернути майно із чужого незаконного володіння

Витребувати майно з чужого незаконного володіння можливо, але – тільки в судовому порядку. З огляду на положення ч.1 ст.388 ЦК власник має право витребувати своє майно із чужого незаконного володіння незалежно від зазначення відповідачем того, що він є добросовісним набувачем, якщо доведе факт вибуття майна з його володіння чи володіння особи, якій він передав майно, не з їхньої волі.

Як бачимо, необхідно довести факт вибуття майна з законного володіння. Для співвласників багатоквартирного будинку саме «допоміжні приміщення» є предметом права спільної сумісної власності. Виходить, найскладнішим для отримання позитивного рішення у справах про витребування спільного майна з чужого незаконного володіння, є доведення безпосередньо статусу приміщення як «допоміжного».

Спеціалісти юридичної компанії «Вікторем» готові надати Вам консультацію з питань особливостей спільного майна та захистити Ваші інтереси в суді.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

+38(067)3187786 +38(066)4521191

  

Консультация юриста

© 2018 Юридична компанія «Вікторем» · Копіювання матеріалів сайту без дозволу заборонено
Разработка сайта: ☎ +38(096)434-20-13

Пропонуємо отримати письмову консультацію юриста протягом доби. В залежності від бажаного обсягу відповіді, оберіть вид консультації: запитання-відповідь (загальна консультація-роз’яснення) або алгоритм (покрокова інструкція щодо дій, запропонованих для вирішення проблеми).



вид консультації:
питання відповідьалгоритм

Щоб успішно відправити файли, будь ласка перейменуйте їх в латиниці або поставте просто нумерацію 1,2,3 ... загальний розмір файлів не повинен перевищувати 25 МБ!