Реєстрація місця проживання
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання» кожен громадянин України, а також іноземець чи особа без громадянства, які постійно або тимчасово проживають в Україні, зобов’язані зареєструвати своє місце проживання протягом тридцяти календарних днів після зняття з реєстрації місця проживання та прибуття до нового місця проживання.
Як зареєструвати нове місце проживання
Батьки або інші законні представники зобов’язані зареєструвати місце проживання новонародженої дитини протягом трьох місяців з дня державної реєстрації її народження. Звернутися до органу реєстрації може законний представник особи або представника на підставі довіреності, посвідченої в установленому законом порядку.
ЦНАП – орган реєстрації місця проживання
В 2016 році повноваження з реєстрації або зняття з реєстрації місця проживання були покладені на органи місцевого самоврядування і центри надання адміністративних послуг. У сільській місцевості ці функції виконують виконавчі органи сільських або селищних рад або сільський голова при відсутності таких органів.
Плата за реєстрацію місця проживання
За реєстрацію місця проживання сплачується адміністративний збір:
- у разі звернення особи протягом встановленого законом строку – у розмірі 0,0085 розміру мінімальної заробітної плати;
- у разі звернення особи з порушенням встановленого законом строку – у розмірі 0,0255 розміру мінімальної заробітної плати.
- У разі реєстрації місця проживання одночасно із зняттям з попереднього місця проживання адміністративний збір стягується лише за одну адміністративну послугу.
Які документи необхідні для реєстрації місця проживання
Пункт 18 Постанови Кабінету Міністрів № 207 «Про затвердження Правил реєстрації місця проживання та Порядку передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру» передбачає необхідність подання наступних документів для реєстрації місця проживання:
- заяву за формами;
- документ, до якого вносяться відомості про місце проживання;
- квитанцію про сплату адміністративного збору;
- документи, що підтверджують право на проживання в житлі, право на перебування або взяття на облік у спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту особи, проходження служби у військовій частині, адреса якої зазначається під час реєстрації;
- військовий квиток або посвідчення про приписку (для тих, хто перебуває на військовому обліку або підлягає взяттю на військовий облік);
- заяву про зняття з реєстрації місця проживання особи (у разі здійснення реєстрації місця проживання одночасно із зняттям з реєстрації попереднього місця проживання).
У разі подання заяви представником особи, крім зазначених документів, додатково подаються:
- документ, що посвідчує особу представника;
- документ, що підтверджує повноваження особи як представника, крім випадків, коли заява подається законними представниками малолітньої дитини – батьками (усиновлювачами).
Вимагати подання інших документів, крім тих, що передбачені відповідними нормативно-правовими актами, забороняється.
Реєстрація місця проживання здійснюється тільки за однією адресою. У разі якщо особа проживає у двох і більше місцях, вона здійснює реєстрацію місця проживання за однією з цих адрес за власним вибором.
Юридична компанія «Вікторем» надає консультації щодо правил реєстрації місця проживання.