МЕНЮ

Захист Авторського Права


Захист Авторського Права

Право на звернення до суду з метою захисту прав інтелектуальної власності закріплено в статтях 55 Конституції України та 432 Цивільного кодексу України (далі – ЦК України).

Судова юрисдикція захисту прав інтелектуальної власності залежить від суб’єктів спірних правовідносин та визначається на підставі положень Цивільно-процесуального та Господарсько-процесуального кодексів України.

Проте, усі спори про визнання авторства на твір розглядаються в порядку цивільного судочинства, навіть після набуття юридичною особою права суб’єкта права інтелектуальної власності на твір, який створений у зв’язку з виконанням трудового договору або твір, який створено за замовленням, оскільки відповідно до статті 1 Закону України «Про авторське право і суміжні права», автором вважається фізична особа, яка створила твір своєю творчою працею.

Також, в порядку цивільного судочинства повинен розглядатися спір за участю фізичної особи – суб’єкта підприємницької діяльності, якщо цей спір виник не у зв’язку зі здійсненням нею господарської діяльності.

Належними позивачами у справах про захист прав інтелектуальної власності є суб’єкти, визначені статтею 435 ЦК України.

В свою чергу, належними відповідачами в цій категорії справ є особи, які своїми діями порушили особисті немайнові чи майнові права суб’єктів прав інтелектуальної власності.

Вибір способу захисту порушеного права належить позивачу.

Законом передбачено наступні способи захисту прав інтелектуальної власності в судовому порядку:

  • 1.визнання та поновлення права інтелектуальної власності, у тому числі заборона дії, що порушує це право;
  • 2.поновлення порушеного права інтелектуальної власності та (або) припинення дій, що порушують це право;
  • 3.відшкодування моральної (немайнової) шкоди;
  • 4.відшкодування збитків (матеріальної шкоди), в тому числі упущеної вигоди;
  • 5.стягнення доходу, отриманого порушником внаслідок порушення права інтелектуальної власності або виплату компенсацій;
  • 6.припинення підготовчих дій до порушення;
  • 7.інспектування виробничих приміщень, щодо яких є підстави для підозри про порушення чи загрозу порушення права інтелектуальної власності;
  • 8.опублікування в засобах масової інформації відомостей про порушення права інтелектуальної власності та зміст судового рішення щодо такого порушення.

Зазначений перелік не є вичерпним, оскільки в частині другій статті 16 ЦК України зазначається, що суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.

Право на визнання свого авторства (зазначення імені), право залишатись анонімом, право вибирати псевдонім чи право на недоторканність твору є особистими немайновими правами. Тому, відповідно до статті 268 ЦК України, на вимоги про захист таких прав позовна давність не поширюється.

На позовні вимоги майнового характеру, наприклад про стягнення винагороди за договором тощо, застосовується загальний строк позовної давності, визначений ЦК України.

З метою ефективного захисту або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів, позивач має право звернутися до суду з заявою про забезпечення позову як до пред’явлення позову про захист прав інтелектуальної власності, так і на будь-якій стадії розгляду справи.

Реалізувати захист прав інтелектуальної власності в судовому порядку допоможуть спеціалісти юридичної компанії «Вікторем».

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

+38(067)3187786 +38(066)4521191

  

Консультация юриста

© 2019 Юридична компанія «Вікторем» · Копіювання матеріалів сайту без дозволу заборонено
Разработка сайта: ☎ +38(096)434-20-13

Пропонуємо отримати письмову консультацію юриста протягом доби. В залежності від бажаного обсягу відповіді, оберіть вид консультації: запитання-відповідь (загальна консультація-роз’яснення) або алгоритм (покрокова інструкція щодо дій, запропонованих для вирішення проблеми).вид консультації:
питання відповідьалгоритм

Щоб успішно відправити файли, будь ласка перейменуйте їх в латиниці або поставте просто нумерацію 1,2,3 ... загальний розмір файлів не повинен перевищувати 25 МБ!